Ana Menü

 Reklam


 Kar-Der Üyelik

Kar-Der 'e üye olup birçok fırsat ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.Ayrıca duyurular ve haberler düzenli olarak posta kutunuza gelsin.

Üye Olmak İstiyorum


 Haberler
Derneğimize Bağış Yapmak İsteyen vatandaşlarımız.TR 41 0001 0001 8335 0304 5450 01 Hesap No:0183/35030454-5001 Merkez MALATYA Şb. Kar-Der Yön.Kur.

11/07/2017günü vefat eden merhume Elif Temiz'in cenazesi yarın sabah saat:09-09:30 sularında şehir mezarlığında yıkandıktan sonra saat:10 da Karaca 'ya götürülerek toprağa verilecektir.Saat:12:30 da Kültür merkezinde yemek verilecektir.Kar-Der.

15/08/2017 günü vefat eden merhum Hıdır Ağan'ın cenazesi Yarın 17/08/2017 günü yarın saat:10:00 da şehir mezarlığında yıkandıktan sonra Karaca'da toprağa verilecektir.Kar-Der.

Duyeulur.Bayramın birinci günü saat:13:00 de merhum Hıdır Ağan'ın Karaca Kültür merkezinde yemek verilecektir.Kar-Der.

Bayramın ikinci günü bugün saat:13:00 de merhum Elif Temiz'in Karaca Kültür Merkezinde yemeği verilecektir.Sevenlerine duyurulur.Kar-Der. Anket

Sitemizi nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
Güzel
Normal
Kötü
Çok kötü
Anket Sonuçları


 İstatistik
Sayfa şu ana kadar
1525718
kez ziyaret edilmiştir.TARİHÇESİ ( KARACA'NIN ADI VE TARİHİ)

Karaca‘nın tarihi ile ilgili bilgiler köy yaşlıları ve onlardan önce yazılmış olan cönk defterlerine dayanmaktadır. Bunlardan başka, bugün köy toprakları içerisinde bulunan köy yerleri (örenlerde) birer kaynak teşkil etmektedir.

Köyün kurucuları, oğuz Türklerinin, Bozok kolunun (karacaalu) oğuz hanının oğlu Yıldız handan gelme Beydilli Türkmen aşiretinden Dulkadiroğulları devletini kuran Feyruz Bey‘in oğlu Karacalı beyler oymağındandır. Köyün kuruluşu 1520 yılına raslamaktadır. Rivayetlere göre büyük göç srasında Horasan civarında bulunan oymak, oymak beyi idaresinde Anadolunun Maraş yöresinde yerleşmişlerdir. Daha sonraları büyük selçukluların dağılması üzerine (Dulkadiroğulları) beyliğinin yönetimi altına girmişlerdir. Yavuz Sultan Selim‘in beyliğini yıkması üzerine oymak beyi Feruz Bey idaresinde bugünki Yazıhan Bucağının 5 km kuzeyinde kuruçay kenarında çimisören mevkine yerleşmişlerdir. Feruz Bey‘in bir erkek çocugu dünyaya gelmiş, ismini Karaca Bey koymuştur. Yarım asır kadar ovada yaşamışlar, Zürriyet çogalmis, Dibiköy mevki ve bir kısmı da şimdiki köyümüzün yerine göç etmişler.

Rivayetlere göre köyün adı Karaca Bey‘den gelmektedir. Bu yerleşim bölgelerinde önceden yaptıkları gibi hayvancılıkla uğraşmışlar. Yama dağı ve Ayrancı Yaylaları ile konakları arasında göçebe hayatı yaşamışlardır.

Yerlerini yaşamları için yetersiz bulduklarından çimis örenin 6 km batısında yine kuruçay kenarında yerleşmişlerdir. Burada da çiftcilikle uğraşmışlar. Fakat esas geçim kaynakları hayvancılıkla uğraşarak sağlamışlardır. Burada oymak beyi Feruz Bey vefat etmiş, oymağın idaresini oğlu Karaca Bey eline almıştır.

Zamanla yerleşilen arazinin oymağı geçindirmemesi nedeniyle daha geniş ekim sahası bulunan ve bu saha içerisinde merkez teşkil eden köy yerine (bugünkü mevki) gelmişlerdir. Daha sonraları köy oymağının ve kurucularının isimlerine hürmeten (KARACALU) ismini almış. Zamanla bu isim KARACA olarak söylene gelmiş ve idari kayıtlara böylece geçmiştir.

Karaca köyünün ilk temelini atan selimuşağı olmuş. O zaman köy dokuz haneymiş.

O zamanki köy halkı şunlardır:
Cüneyt Uşağı
Dapkız Uşağı
Levi– Leğen Uşağı (Leğenuşağı)
Kızıl Uşağı
Selim Uşağı
Mulla Müslüm Uşağı (Ağbabalar)
Mulla Hüseyin (Satılar Kabilesi)
Mulla Veli
Mulla Haydar
Mulla Bektaşlar

Köyün yirmi kabine olduğu şöyle
1– Leğen Uşağının 10 hane olduğu
2– Ağbabaların 3 hane olduğu
3– Satığılların 4 hane olduğu
4– Hohaların 3 hane olduğu
5– Halöğlerin 4 hane olduğu
6– Aboğların 3 hane olduğu
7– Mulla Haydarlı 18 hane olduğu
8– Peğcilerin 2 hane olduğu
9– Çolak Aliler 3 hane olduğu
10– Dedeler 2 hane olduğu
11– Mulla Aligiller 2 hane olduğu
12– Mehmet Ali uşağı 2 hane olduğu
13– Kazımlar 2 hane olduğu
14– Otlu Aliler 1 hane olduğu
15– Mucuklar 3 hane olduğu
16– Kel Yakuplar 5 hane olduğu
17– Menemenciler 1 hane olduğu
18 Selim Uşağı 2 hane olduğu
19– Muratlar 2 hane olduğu
20- Mulla Veliler 3 hane olduğu

20 Mart 1930 ‚dan itibaren Köyün Yetmişiki hane olduğu ve Tahir nahiyesine (Arguvan)bağlı olduğu bilinmektedir. Bu gün Karaca ikiyüzelli haneli olup yazıhana bağlanmıştır

Kaynak: Karaca Köyü fokloru, Satı Dilek Özbey,İsmail KARACAN

    

Dolar Alış : nbsp; (TCMB Anlık Döviz Kuru)
Dolar Alış :  US DOLLAR
Dolar Satış :5.6316
Euro Alış:    JAPENESE YEN
Euro Satış : 5.2188


 
 Köşe Yazarları
Hüseyin Sevim
   KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN GENÇLİK

Mehmet Temiz
   HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ....

Abbas Kuşdoğan
   KIZIL DELİ.?

H. Hüseyin Çağlar
   KARACA

Rıza Cengiz
   MALATYA’da Yer Sarsıntısı(Malatya’da DEPREM!..)

Mustafa Şahin
   ÇOCUKTA ÖZGÜVEN VE ANA BABAYA DÜŞEN GÖREVLER..

Rıza Turhan
   SAYGIDEĞER MEHMET ŞEHİRLİ..

Mustafa Karacan
   KARACA BEY AİLESİNE DEDELİK NASIL VERİLDİ?

Veli Eliaçık
   ZİRAİ İLAÇ SATIŞLARINDA REÇETELİ DÖNEM BAŞLIYOR.

İbrahim özcan
   İSMAİL

Av. Mustafa SAN
   HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU’NUN

İsmail Özmen
   HACIM SULTAN OCAĞI VE DEDELİKLE İLGİLİ BAZI ÖZEL İDDİALARA VERİLEN YANITLAR Flash Haberler


SEO - otomatik kepenk - ameliyat oyunu - Diyet - facebook kapak resimleri - seks hikayesi - Ligtv izle - Bebek - Msn Nickleri - modifiyeli arabalar - domain blog - msn kaydol - cephe kaplama - pes patchs - komik - msn nick names - damardan nickler - SEO Tools - girl fight videos - Fingerboard - Healthy Port - Mozilla download - Holiday Places - Masal Dinle - Poset - Kedi mama - thy haberleri - Barbie Girl - Msn Nick - Dog Training - Mortgage Rates - car wallpapers - mp3 dinle - dizi izle -