22 Mayıs 2019, Çarşamba

 

 Ana Menü

 Reklam


 Kar-Der Üyelik

Kar-Der 'e üye olup birçok fırsat ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.Ayrıca duyurular ve haberler düzenli olarak posta kutunuza gelsin.

Üye Olmak İstiyorum


 Haberler
Derneğimize Bağış Yapmak İsteyen vatandaşlarımız.TR 41 0001 0001 8335 0304 5450 01 Hesap No:0183/35030454-5001 Merkez MALATYA Şb. Kar-Der Yön.Kur.

11/07/2017günü vefat eden merhume Elif Temiz'in cenazesi yarın sabah saat:09-09:30 sularında şehir mezarlığında yıkandıktan sonra saat:10 da Karaca 'ya götürülerek toprağa verilecektir.Saat:12:30 da Kültür merkezinde yemek verilecektir.Kar-Der.

15/08/2017 günü vefat eden merhum Hıdır Ağan'ın cenazesi Yarın 17/08/2017 günü yarın saat:10:00 da şehir mezarlığında yıkandıktan sonra Karaca'da toprağa verilecektir.Kar-Der.

Duyeulur.Bayramın birinci günü saat:13:00 de merhum Hıdır Ağan'ın Karaca Kültür merkezinde yemek verilecektir.Kar-Der.

Bayramın ikinci günü bugün saat:13:00 de merhum Elif Temiz'in Karaca Kültür Merkezinde yemeği verilecektir.Sevenlerine duyurulur.Kar-Der. Anket

Sitemizi nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
Güzel
Normal
Kötü
Çok kötü
Anket Sonuçları


 İstatistik
Sayfa şu ana kadar
1520823
kez ziyaret edilmiştir.

Mustafa Şahin, musahin@inonu.edu.tr


Sağlık

ÇOCUKTA ÖZGÜVEN VE ANA BABAYA DÜŞEN GÖREVLER..

Her anne-baba, çocuğunun özgüvenli olmasını ister, ama bazıları farkında olmadan ya da istemeden hatta “iyilik yapayım” derken özgüven zedeleyecek biçimde de davranabilir. Bu yazımda, çocuklara özgüven yerleştirmenin bazı temel ilkelerini özetleyeceğim: Bunların en başında da çocuğumuzu “koşulsuz” sevmek gelmektedir. Çocuklarımız,ne yaparlarsa,nasıl davranırlarsa davransınlar sevgimiz değişmez.Fakat acaba bunu onlarda bilebiliyor mu? yani nasıl ana-babaların “sınır koymak,” “cesaretlendirmek,” “dikkatle dinlemek,” “sınırlı riskler almasına izin vermek” gibi konularda da her zaman doğru davrandıklarını söyleyebilir miyiz? Doğal ki bu “oldukça zor!” bu nedenle, anne-babalara, çoğu psiko-pedagoglarca dile getirilen özgüven önerileri aşağıda özetlenmiştir: 1. Koşulsuz sevmek. mutlaka ana-babalar “bu ilkeye” uymalıdırlar. 2. Güvenmek: çocuğunuza güvenin. sorumluluk alıp başarı duygusunu yakalamasın sağlamaya çalışın. 3. Dikkatli dinlemek: çocuğunuzun anlattıklarını dikkatli ve kesintisiz dinleyebilmek için zaman ayırmalısınız. Ve onu “göz teması” kurarak dinleyiniz. 4. Sınırlar koymak: Bazı kurallar koymanız yaralı olacaktır. Asla uyarılarınızı yinelemekten kaçınmayınız. karalı ve açık bir şekilde, onu, uyarınız ve kendisinin “doğru davranacağına” güvendiğinizi hissettiriniz. 5. Sınırlı riskler almasını desteklemek: çocuğunuzun değişik yemekleri denemek, yeni bir arkadaş edinmek, bisiklete binmek gibi yeni deneyimlerde bulunmasını ve kazanmasını destekleyiniz. 6. Yanlışlara geçiş serbestliği: risk almaya başlayınca, doğallıkla, yanlışlar da eşlik edebilecektir. bunlar; onun, özgüveni için değerli yaşantılardır. Yanlışlarını bağışlamanız, çocuğunuzun kendi hataları ile daha kolay baş edebilmesini kolaylaştıracaktır. 7. Olumluyu yüceltmek: Her çocuk cesaret bekler. onun, çocuğunuzun, iyi başardığı eylemleri övmeniz ve bunu, onun, duyması yeterli olacaktır. 8. Kıyaslamalardan kaçınmak: “Neden kız kardeşin gibi uslu olamıyorsun?” “Neden ali gibi çalışmıyorsun?” “Bak, özge’nin zayıfı var mı?” gibi örnekler, çocuğunuzun başarısız olduğunu anımsatacak, utanç duyma, kıskanma gibi “olumsuz duygularla” kendi özdeğerlerini indirgemesine neden olacaktır. 9. Her şeyi kabullenmemek, seçici olmak: “Her şeyi” kolayca beğenmeyiniz. 10. Duygularınızı açık yaşayın: hislerinizi gösterin, kesinlikle gizlemeyiniz. Kızmak, kavga etmek, üzülmek, kaygılanmak, öfkelenmek vb her ailede olabilecek ruh halleridir ve normaldir. Sakinleştiğinizde ve neşeniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bu ruh halini, aynen hissedecektir. Bu durumda; özgüveni, güçlendiren bir durumdur. 11. Empati: Çocuğunuzun, kendisini başkaları veya kardeşi ile kıyasladığı zaman, ona, yakınlık gösterin ve artılarını (olumlu yönlerini) övünüz. 12. Cesaret vermek: Cesaret vermek, ilerlemeyi takdir etmektir, sadece başarıyı değil! övgü ile cesaretlendirmek arasında fark vardır. Birincisi yapılan işi ödüllendirirken, öteki kişiyi ödüllendirir. Saygı ve sevgilerimle değerli okuyucularım.


 Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayın:
 

 Yazı ile ilgili yorumlar :

Yorum Gönder

Henüz kimse yorumda bulunmadı.


 
 Köşe Yazarları
Hüseyin Sevim
   KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN GENÇLİK

Mehmet Temiz
   HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ....

Abbas Kuşdoğan
   KIZIL DELİ.?

H. Hüseyin Çağlar
   KARACA

Rıza Cengiz
   MALATYA’da Yer Sarsıntısı(Malatya’da DEPREM!..)

Mustafa Şahin
   ÇOCUKTA ÖZGÜVEN VE ANA BABAYA DÜŞEN GÖREVLER..

Rıza Turhan
   SAYGIDEĞER MEHMET ŞEHİRLİ..

Mustafa Karacan
   KARACA BEY AİLESİNE DEDELİK NASIL VERİLDİ?

Veli Eliaçık
   ZİRAİ İLAÇ SATIŞLARINDA REÇETELİ DÖNEM BAŞLIYOR.

İbrahim özcan
   İSMAİL

Av. Mustafa SAN
   HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU’NUN

İsmail Özmen
   HACIM SULTAN OCAĞI VE DEDELİKLE İLGİLİ BAZI ÖZEL İDDİALARA VERİLEN YANITLAR Flash Haberler